ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ЩОДО ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖ
Під час весняного періоду 2025 року в Звенигородському районі зросла кількість пожеж сухої рослинності в екосистемах, яка становить 176 пожеж, що складає 91 % від загальної кількості пожеж. Дані пожежі спричиняють під час воєнного стану додаткову небезпеку, відбувається відволікання від виконання завдань за призначенням аварійно - рятувальних підрозділів, правоохоронних органів та військовослужбовців, внаслідок чого, знижується обороноздатність країни та несуть загрозу знищенню будівель, споруд, транспорту, дерев, тварин, зазнають каліцтва і гинуть люди. Пожежі в екосистемах завдають величезної шкоди ґрунтам, рослинам та тваринному світу. Причинами виникнення пожеж у природних екосистемах можуть бути, кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з ним, випалювання сухої рослинності та інше. У 90 % випадків, причиною виникнення пожеж в екосистемах є людина. Незважаючи на всі застереження, люди нехтують елементарними правилами пожежної безпеки та законодавством України, внаслідок чого спостерігається ріст пожеж в природних екосистемах району.
Наголошуємо Вам, що відповідно п. 3 ст. 55 глави 13 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 року № 5403-VI забезпечення пожежної безпеки покладається на власника (власників) земельної ділянки та іншого об'єкта нерухомого майна або наймачів (орендарів) земельної ділянки та іншого об'єкта нерухомого майна, якщо це обумовлено договором найму (оренди), а також на керівника (керівників) суб'єкта господарювання, а щодо фізичних осіб - підприємців - особисто.
Також інформуємо Вас, що у Звенигородському районі утворено оперативні групи з представників ДСНС та Національної Поліції, які відпрацьовують населені пункти громад за фактами випалювання сухої рослинності з подальшим притягненням винних осіб до адміністративної, а в деяких випадках і до кримінальної відповідальності. Відповідальність за спалювання сухої рослинності яка тягне за собою адміністративну відповідальність передбаченою ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною рослинністю або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 3060 до 6120 грн. на посадових осіб від 15300 до 21420 грн. Ті самі дії, вчинені в межах природно-заповідного фонду на громадян від 6120 до 12240 грн. на посадових осіб від 21420 до 30600 грн. Відповідно до ст. 245 кримінального Кодексу України знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом караються штрафом від 91800 грн. до 153000 грн. на громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.