Обережно – сказ
Обережно – сказ
Сказ - це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується ураженням центральної нервової системи яке передається від хворих тварин людям шляхом укусів, пошкрябин чи ослинення.
Захворювання сказом як у людини так і тварини завжди закінчується смертю!
Сказом частіше хворіють дикі тварини - вовки, лисиці, єноти, борсуки, ведмеді, білки та інші. Від них при укусі, ослиненні заражаються домашні тварини. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок
Збудник хвороби — вірус, знаходиться в мозковій тканині та слині хворих тварин.
Ознаки сказу дуже різноманітні. Найбільш характерні - слиновиділення, водобоязнь, агресивність, параліч, але іноді вони можуть бути відсутні. У собак і кішок сказ протікає в двох формах: буйній і тихій.
Хвора буйною формою тварина стає агресивною, ховається по кутах, часто змінює місце проживання, тікає з дому, гризе неїстівні предмети. Голос - пропадає. Собака стає дратівливою відмовляється від їжі і води, не відгукується на поклик, не слухається господаря. У неї відвисає хвіст і нижня щелепа, рясно виділяється слина, з'являється хиткість ходи. Тварина здатна мовчки, без гавкоту, накинутися на зустрічних і вкусити їх. Хворі тварини (лисиці, куниці, пацюки) можуть агресивно нападати на людей. Лисиці можуть забігати на подвір’я громадян, території шкіл та інших установ, не втікають коли їх починають ловити люди.
Найбільш небезпечна інша форма сказу - тиха. Основні ознаки хвороби можуть бути виражені слабо.
Детальніше про те, що варто знати про сказ - у спільній із EU4SaferFood інфографіці.