Безхазяйні відходи – це глобальна проблема, яка потребує особливої уваги.

Дата: 13.03.2024 15:09

Безхазяйні відходи – це глобальна проблема, яка потребує особливої уваги.

Документами, що визначають поводження з безхазяйними відходами, є:

1. Закон України «Про відходи» від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР (далі – Закон № 187/98-ВР).

2. Порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. № 1217.

Куди звертатися у разі виявлення на території громади несанкціонованого звалища з відходами?

До органу місцевого самоврядування, який має створити постійно-діючу комісію.

Звернутися із заявою (повідомленням) можуть:

- громадяни, підприємства, установи та організації, кому   стало   відомо про безхазяйні відходи;

-  власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено безхазяйні відходи, зобов'язані у п'ятиденний строк повідомити про них місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Основні вимоги до поданої заяви (повідомлення):

Заява (повідомлення) повинна містити дані про місцезнаходження відходів та за можливості надати фото та відео фіксацію їх розташування.

Адміністративна відповідальність настає відповідно до статті 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) внаслідок порушення вимог поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення і тягне за собою накладення штрафу для: громадян від 340 грн до 1360 грн і на посадових осіб; громадян- суб’єктів підприємницької діяльності – від 850 грн до 1700 грн.

За псування сільськогосподарських та інших земель, забруднення їх хімічними і радіоактивними речовинами, нафтою та нафтопродуктами, неочищеними стічними водами, виробничими та іншими відходами, відповідно до статті 52 (КУпАП) карається накладенням штрафу на:

- громадян від 340 грн до 1360 грн і на посадових осіб;

- громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від 850 грн до 1700 грн.

За невжиття заходів по боротьбі з бур’янами - передбачено накладення штрафу

на:

- громадян від 340 грн до 1360 грн;

- посадових осіб - від 850 грн до 1700 грн.

3. Цивільна відповідальність полягає у обов'язковому відшкодуванні шкоди внаслідок порушення законодавства про відходи, яка заподіяна здоров'ю людини і навколишньому природному середовищу.

4. Кримінальна відповідальність настає за забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку:

- для життя, здоров'я людей чи довкілля, відповідно до статті 239 Кримінального кодексу України:

- карається штрафом від однієї до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

- Ті самі діяння, що спричинили загибель людей, їх масове захворювання або інші тяжкі наслідки, караються обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Тобто, усі, хто володіють, користуються або розпоряджаються відходами. Відповідно до Закону № 187/98-ВР територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий.

Таким чином, в силу особливого значення охорони довкілля в умовах воєнного стану, забезпечення екологічної безпеки, обов’язковості додержання екологічних норм, стандартів, нормативів, приписів та лімітів є одним із пріоритетів суспільства.