Профілактика туберкульозу інформує Черкаське районне ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області
Профілактика туберкульозу
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що характеризується утворенням в органах специфічних запальних процесів. Туберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Але найбільш поширеною його локалізацією є органи дихання.
З року в рік зростає кількість вперше виявлених хворих активним туберкульозом органів дихання, в т.ч. з відкритими, заразними формами.
Останніми роками в Черкаській області спостерігається зростання захворюваності на туберкульоз. За даними сайту Державної установи «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» у 2022 році зареєстровано 425 випадків, показник захворюваності на 100 тисяч населення становив 36,2, що на 18,7% більше, ніж у 2021 році (30,5 на 100 тис.) та на 13,9% вище від середньодержавного показника (31,8 на 100 тис.). Упродовж двох місяців цього року зареєстровано 52 випадки активного туберкульозу органів дихання, проти 32 – за аналогічний період 2022 року.
Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ця дата обрана не випадково, адже в цей день у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування від туберкульозу. За оцінками, чверть світового населення заражена туберкульозними паличками, більшість з цих людей не є хворими або заразними, але вони мають ризик розвитку захворювання у майбутньому. Це залежить, передусім, від кількох факторів, найважливішим з яких є імунологічний статус людини.
Тому у Всесвітній день боротьби з туберкульозом увагу світової спільноти привертають до критичних завдань для досягнення глобальних цілей Стратегії боротьби з туберкульозом. Експерти впевнені у тому, що програмний та комплексний підхід до реалізації цієї мети забезпечить виявлення осіб з найвищим ризиком захворювання, тестування на інфекцію та ефективність профілактичних заходів.
Основним джерелом туберкульозної інфекції є людина, хвора на туберкульоз, яка виділяє мікобактерії туберкульозу з мокротинням при кашлі, чханні, розмові. Нерозпізнані вчасно хворі, не вважаючи себе заразними, продовжують вести звичайний спосіб життя і тому особливо небезпечні для оточуючих. Джерелом інфекції може бути також хвора на туберкульоз велика рогата худоба, зараження відбувається в основному через молоко.
Мікобактерії туберкульозу надзвичайно стійкі до впливу різноманітних природних факторів, особливо висушування, зберігаються в навколишньому середовищі від 3–4 до 8–12 місяців. Так, у пилу вони зберігаються біля 2-х тижнів. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Під час інтенсивного переміщення повітря (підмітання підлоги, руху людей) пилинки, що містять мікобактерії, піднімаються у повітря і, проникаючи у легені, спричиняють зараження туберкульозом. Тому дуже важливо проводити вологі прибирання в помешканнях, службових приміщеннях, громадському транспорті. Також не переносить мікроб дії сонячного опромінення, активного хлору дезінфектантів.
Вважається, що кожний хворий з «відкритою» формою туберкульозу інфікує 10-15 людей на рік, описаний випадок, що і 54 особи.
Не дивлячись на це не кожний із нас хворіє на туберкульоз. Факт проникнення мікобактерії в організм, що визначається як інфікування, не рівнозначне захворюванню. Під впливом імунної системи людини мікобактерії міняють свої біологічні властивості до неактивних форм і лише при певних умовах становлять загрозу розвитку захворювання. Така загроза стає реальною під впливом факторів ризику, які призводять до зниження імунного захисту. Інфікування мікобактеріями туберкульозу серед усього населення у віці 40 років і старше становить 80%. Це означає, що захворювання можливе не лише при недостатньому харчуванні, поганих житлових умовах, виснажливій праці, але й в будь-якої здорової людини, яка зазнала стресової ситуації, хірургічного втручання, травми, тощо.
Віддавна туберкульоз вважається супутником сирого клімату, поганого харчування та бідності. Тому соціальні фактори, такі як відсутність постійного місця проживання, перебування у місцях позбавлення волі, безробіття, малозабезпеченість також важливі. Ускладнюється епідемічна ситуація великою міграцією населення.
Виявити початкові туберкульозні зміни в легенях можна лише рентгено-логічними методами обстеження. Флюорографія вважається найефектив-нішим методом виявлення туберкульозу. Другим методом профілактики туберкульозу серед дітей і підлітків є своєчасне проведення туберкулінових проб і щеплень БЦЖ.
Туберкульоз може розпочинатися під «масками» гострого респіраторного захворювання, грипу, загострення хронічного бронхіту, пневмонії.
Основними симптомами захворювання є: кашель більше двох тижнів; підвищена температура тіла більше 7 днів; задишка; біль в області грудної клітки; поганий аппетит; постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищена пітливість (особливо вночі); кровохаркання.
Важливо виявити туберкульоз у початковій його стадії. Якщо провести в цей час необхідне лікування, то в більшості випадків досягається стійке та повне видужання.
З профілактичною метою здоровим людям слід дотримуватись правил особистої гігієни, збалансовано харчуватись, відмовитись від шкідливих звичок, уникати простудних хвороб та своєчасно звертатись до лікарів.
Черкаське районне управління
Головного управління
Держпродспоживслужби в
Черкаській області