Завдання ОТГ – подбати про наповнення своїх бюджетів, – директорка обласного Департаменту фінансів

Дата: 21.09.2020 11:21
Кількість переглядів: 356

Фото без опису

Об’єднані територіальні громади Черкащини мають можливості та резерви для збільшення надходжень до своїх бюджетів. Про шляхи збільшення доходів територіальних громад йшлося на нараді з головами тергромад у Степанецькій ОТГ. Існуючі проблеми окреслила директорка Департаменту фінансів ОДА Наталія Кравченко.

Основну увагу вона акцентувала на тому, як зробити землю ефективним джерелом доходів для місцевих бюджетів. Лише цьогоріч за січень-вересень у 40% ОТГ області, а це 22 громади, відбувся спад надходжень до бюджетів плати за землю порівняно з аналогічним періодом минулого року. У деяких громадах цей показник зменшився на 10-22%, що набагато більше від наданої законодавством пільги.

– Встановлення занижених ставок орендної плати за землю є однією з причин недоотримання коштів бюджетами громад, – відзначає Наталія Кравченко. – По області середня ставка становить 6,6%, хоча у деяких громадах тримається мінімальних 4,5%. Втім, якби цей показник був на рівні 12%, то громади отримали 50 млн грн додаткових надходжень. Це ж стосується і встановлення низьких ставок при передачі в оренду незатребуваних паїв. Дев’ять ОТГ області нині мають ставку у 12%. У 2021 році їх буде вже 34. Втім є й такі, де вона лише 3%.

За її словами, якщо громади збільшать орендну плату до 12% та 100-відсотково передадуть ріллю в оренду, то зможуть поповнити свої бюджети на 80 млн грн. Водночас важливим є й посилення контролю за розрахунками сільгоспвиробників за оренду паїв і сплати до бюджетів ПДФО.

– Ми неодноразово, з боку ОДА, наголошували на низькому рівні розрахунку господарств області за оренду земельних паїв та наявність боргів зі сплати податку за попередні роки, – каже директорка Департаменту. – На сьогодні сільгоспвиробники не розрахувалися з бюджетом за минулий рік на понад 9 млн грн, з них по ОТГ – 5 млн грн. Потребує системного контролю з боку ОТГ питання підвищення розміру плати за земельні паї, що орендуються у населення. Зараз середній розмір ставки – 10,4%. Однак у 33 ОТГ цей показник нижчий середньо обласного.

Більше 9 тисяч гектарів земельних паїв в адмінмежах об’єднаних тергромад, орендуються за ставкою нижчою за 5%. Загалом, від занизької ставки бюджети ОТГ щороку втрачають до 40 млн грн.

– Коли громади заявляють, що не мають важелів впливу на сільгоспвиробників, які орендують людські паї, завжди наводжу в приклад Єрківську ОТГ, яка за перші 3 роки створення збільшила розмір орендної плати в договорах оренди земельних паїв із 3% до 12%, – підсумувала Наталія Кравченко. – Наповнення бюджетів – це системна робота передовсім самих громад.


« повернутися до розділу «Новини та Події»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь